Ağız Yaraları Neden Oluşur? Neler İyi Gelir?

Vücudumuzda çıkmasını en son istediğimiz yara bölgesi ağızdır. İnsanı iştahtan keser, yaşam kalitesini düşürür ve bir anda mutsuz kişiliğe büründürür. Ağız yaralarının birçok sebebi vardır. Öncelikle nedenlerine değinelim. Daha sonra sizler için etkili önerilerimiz olacak. Buyurun yazının devamına geçelim.

agiz-yaralari

Ağız Yaraları Neden Oluşur?

Ağzımızda çıkan ve baş gösterdiği zaman günlerce hayattan soğutan bu yaraların birçok sebebi vardır. Bu rahatsızlık genellikle stres kaynaklı oluyor. Birçok hastalığında sebebi olan stres burada da karşımıza çıkıyor. Ruh sağlığımızın bozulmasının belki de en net yansımaları AFT şeklinde ağzımıza yansıyan yaralardır. Bunun yanı sıra diş fırçası ve macunu önemli rol oynar. Kalitesiz diş macunlarından uzak durup diş fırçamızı temiz tutmalıyız. Dudakları ısırmakta ağız yaralarına sebep olabiliyor. Buna pek dikkat edilmez ama yine de aklımızın bir köşesinde bulunsun. Ayrıca B12 vitamini eksikliği, sigara tüketimi, sert yiyecekler, ağzı tahriş edebilen yiyecekler ve içecekler de ağız yaralarına sebep olabiliyor.

Peki Ağız Yaralarına Neler İyi Gelir?

Ağız yaralarından kurtulmak istiyorsanız beslenmenize dikkat edeceksiniz. Az önce belirttiğim üzere diş ve ağız sağlığında önemli rol oynayan diş fırçası bakımı ve diş macunu seçimini doğru yapmalısınız. Stresten mümkün olduğu kadar uzak durmaya bakın. Bunlar genel tavsiyeler. Etkin tedavi yöntemlerinde genellikle gargaralar kullanılıyor. Eğer gargara yoksa tuzlu su etkin tedavi yöntemlerinden birisi olacaktır. Ağız yaraları ciddi sonuçlara sebep olmasa da can sıktığı için iyileşme sürecinde üzebiliyor. Bu tedavileri uygulamasanız bile 1 hafta içerisinde kendiliğinden geçmeye başlar. Olur da daha uzun süren yaralarla mücadele ediyorsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>