Anevrizma Nedir?

anevrizma-nedir

Anevrizma vücudumuzdaki damarların duvarlarının genişleyerek zayıflamasını tarif eden bir hastalık türüdür. Zayıflayan duvar damarları zamanla patlayabiliyor veya hücreler içine çökebiliyor. Tedavi edilmediği takdirde bu hastalık ölüm ile sonuçlanabiliyor. Özellikle 40 yaş üstü erkeklerde görülen hastalık daha çok genetik olarak kişide ortaya çıkıyor. Fakat sigara,alkol,stres,düzensiz beslenme gibi vücut düzenini bozan şeyler Anevrizmayı ortaya çıkaran önemli etkenlerdir.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?
Hastalığın belirgin bir belirtisi yoktur. Fakat duvar damarlarının genişlemesine ve zayıflamasına neden olduğu için ağrılara ve kanamalara neden olabilir. Eğer hastalık karın kısmında ortaya çıkarsa karnın içeri çökmesine ve ağrılara sebep olur. Halk arasında beyin kanaması olarak bilinen duruma anevrizma sebep olabilmektedir. Eğer burnunuz kanıyor ve burun kanamalarından 1-2 hafta kadar önce şiddetli baş ağrınız olduysa bu durum anevrizmayı gösteriyor olabilir. Anevrizmanın en tehlikeli olanı ana atardamar olan Aort’da ortaya çıkmasıdır. Beyne kan gönderen damarlarda ortaya çıkması da oldukça tehlikelidir ve ne yazık ki Anevrizma daha çok bu bölgelerde ortaya çıkmaktadır.

Anevrizma Tedavisi
Anevrizma ameliyat ile tedavi edilebilmektedir. Önceden teşhisi kolay olmayan hastalığı,teşhis ettikten sonra doğru tedavi yöntemini seçmekte kolay olmuyor. Açık ya da kapalı cerrahi ile Anevrizmanın içine kan girmesi engellenir. Ameliyat yöntemi hastalığı tedavi etmek için başarılı bir yöntemdir. Fakat hastalar uzun bir süre yatış yapmaları gerekmektedir. Günümüzde dünyada sıkça kullanılan başka bir tedavi yöntemi daha bulunmaktadır. Bu yöntemle Anevrizmanın bulunduğu damarın görevini stent denilen yapay damarlar üstlenerek, hastalıklı bölgeyi devre dışı bırakmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>