B1 vitaminin Faydaları Nelerdir?

İnsanoğlu için dünya üzerinde birbirinden fazla nimet var ve her birinin de kendine göre bizlerin sağlığı için farklı farklı görevleri yer alıyor. Vitamin grubunun da bizler için belirli fonksiyonları yer alıyor. Birçok alt başlıkta düzenlediğimiz vitaminler arasında bugün sizleri için B1 vitamini hakkında birkaç bilgi vereceğim.

b1-vitaminin-faydalari-nelerdir

Tiamin olarak da bilinen b1 vitamini, beyin ve sinir sistemi üzerindeki etkisi ile bilinir. Vücudumuzun protein kullanımını düzenleyen ve karbonhidratların enerjiye dönüşümünü sağlayan b1 vitamini, halk arasında genellikle ceviz, fındık gibi ürünlerde olduğu bilinir. Fakat bunlara ek olarak baklagille, mısır, ıspanak, buğday, yulaf, badem gibi yiyecekler içinde de yer almaktadır. En belirgin faydası beyin ve sindirim sistemlerinin sağlıklı çalışıp kan hücrelerinin sağlıklı dolaşımını sağlamak olan b1 vitaminini günlük kullanımını ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>