Bronkopnömoni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Vücudumuzun genel işleyişi zayıfladığı zaman bir takım hastalıklar görülür. Bunlardan birisi de Bronkopnömoni adlı rahatsızlıktır. Yazımızda, Bronş ve Akciğer iltihabı olarak bilinen Bronkopnömoni  hastalığının genel tanımını ve nasıl tedavi edildiğini açıklayacağız.

bronkopnomoni

Bronkopnömoni Nedir?

Hastalığın temeli Pnömoni’den geliyor. Pnömoni diğer adıyla Zatürre’dir. Yani akciğer iltihaplanmasıdır. Konumuz olan  Bronkopnömoni ise hem akciğer hem de bronşların iltihaplanmasına denir. Hastalığın belirtilerine bakacak olursak,  Bronkopnömoni nezle ya da grip gibi boy gösterir. İltihap büyüdükçe ateş yükselir, halsizlik artar ve öksürükte görülür. Bazen şiddetli baş ağrısı, dalgınlık gibi ciddi belirtileri olsa da hafif yaşandığı zaman küçük belirtilerle atlatılabilir. Tanımlama kısmı bu kadar. Tedavisine geçelim.

Bronkopnömoni Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer yaşadığınız Bronkopnömoni hafif derecede ise tedavi sürecine girmenize gerek yoktur. Hafif belirtilerden dolayı vücudu fazla yormaz ve 15 gün içerisinde kendiliğinden atlatılmış olabilir. Fakat bu süreci Antiviral ilaçlarla daha hızlı atlatabilirsiniz.

Yaşanan sorun göründüğü kadar basit değil ve ciddiyse o zaman uzman doktora görünmeniz gerekecek. Doktorlar genellikle antibiyotik tedavi uygular. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta hastalığın tekrarını önlemektir. Bunu istiyorsanız yazılan ilaçlarınızı eksik kullanmalısınız. Ayrıca öksürük ve ateş düşürücülerde doktorunuz tarafınızdan yazılabilir. İhmal etmeden kullanınız.

Bronkopnömoni hastalığındaki tedavi süreci sadece ilaçla görülmemeli. Bu süreçte hastanın davranış ve tutumu da önemlidir. Hastalık süresinde sıvı kaybı olacağı için bol bol su tüketin, sıcak içecekler tüketin ve en önemlisi bol bol istirahat edin. Böylece hastalığı daha rahat atlatabilirsiniz. Ayrıca hastalık süreci bittikten sonra sigara ve alkolden uzak durun, kişisel temizliğinize özen gösterin, beslenmenize dikkat edin ve sporu yaşantınızdan eksik etmeyin. Vücudu dinç ve sağlıklı tutmak birçok hastalığı önleme de en önemli ilaçtır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>