Gençlik Dönemi ve Sosyal Medya Kullanımı

Sosyal medya, doğru ve eğitimli bir çizgide kullanılması halinde gençler adına faydalıdır. İletişim sağlama, geniş çevrelere ulaşma ve bir süre sonra sorunlara daha hızlı, daha rahat çözüm getirebilme becerisi, olanağı tanır. Fakat bu durum ancak doğru kullanım ve eğitim süreci olması halinde mümkündür.

sosyal

Ne yazık ki ülkemizde gençlerin sosyal medyayı bilinçli kullanmasına yönelik bir çalışma, bu noktada geliştirilmiş bir müfredat ya da eğitim odaklı gençleri ilerletecek bir çalışma düzeni bulunmuyor. Haliyle birçok genç beyin, sosyal medya ile bilinçsiz olarak tanışıyor; kullanım aşamasında ise bir anda birçok imkânı bir arada görmesi durumunda farklı yönlere sapabiliyor. Bu durumu düzeltmek adına, sadece eğitimciler değil, anne ve babalara da önemli bir rol düşmektedir.

Sadece İmkân Sağlamak Yeterli Değildir!

Çocuklarınıza maddi destek vermek, onlara bilgisayar ve internet olanağı tanımak yeterli değildir. Aynı zamanda takip etmek, sosyal medya başta olmak üzere interneti sınırlı süre içerisinde kullanmalarını sağlamak gerekir.  Nitekim bir çok genç, sosyal medya nedeni ile tüm hayatını çok daha farklı ve yanlış bir çizgi içerisinde yönlendirme yoluna girmektedir.

Siz, başta anne ve baba olarak onları takip etmez, onları bilinçlendirmez, daha doğru bir kullanım sağlamaları konusunda plânlı çalışmalarına uygun zemini hazırlamazsanız, ilerleyen süreçte yaşanacak olan sorunlar daha büyük boyutlara gelecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>