Hamilelikte Egzersiz Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yeni bir canın ilk yaşamsal olguları anne karnında başlar. Bu süreçte hamile bayanların beslenmesi, gün içerisindeki davranışları ve psikolojileri normalden daha da önem taşır. Sonuçta kendinin dışında bir ya da birden fazla cana eşlik ediyor. Belirttiğimiz noktalara ek olarak annenin spor benzeri etkinliği de büyük önem taşıyor. Bu yazımızda hamilelik sürecinde egzersizlerin faydalarına değineceğiz. Buyurun başlayalım.

Egzersizin faydalarına geçmeden önce hamilelik sürecinde karşılaşılan sorunlara bakalım. Anne olmak isteyen bayanlar, hamileyken ruhen ve bedenen birçok sıkıntı çekebiliyor. Bunları arasında uyku sorunu, bel ve sırt ağrıları, hızlı kilo alma, sancılı geceler, hamileliğin getirdiği duruş bozukluğu, vücuttaki değişimlerin ortaya çıkardığı ruhen çöküntüler olabiliyor. Özellikle hızlı kilo alma ile kadınların görünüşlerindeki değişim, birçoğunun canını sıkabiliyor. Bu da ister istemez psikolojiye yansıyor. Saydığım birçok soruna ek olarak finalde doğum acısını sanırım tarif edemeyiz. İşte bu ve bunun gibi sıkıntıları aşmanıza yardımcı olacak ve çok etkisini göreceğiniz tavsiyemiz var. Hamileyken egzersiz yapın.

Hamilelik sürecinde düzenli olarak yapacağınız bir takım egzersizler ile yukarıda saydığımız sıkıntıların çoğunu yaşamazsınız ya da çok daha az etkiyle atlatırsınız. Bir defa düzenli egzersizle gebeyken bile vücut zinde olur. Belirgin ağrılar daha az yaşanır. Uyku sorunsalını ciddi oranda aşarsınız ve bir anne adayının hamileyken olması gerek uygun kiloya kavuşursunuz. Düzenli olarak yapılan egzersizle vücut daha zinde olacağı için salgılanan endorfin hormonu,  anne adayının mutlu ve ruhen dinç olmasını sağlayacaktır. Vücudunuz pasif kalmadığı için duruş bozuklukları azalacaktır. Ayrıca gebelik sürecindeki şişlikler de bir o kadar az görülür. Son olarak en önemli faydası ise normal yollarla yapılan doğumda daha az sancı yaşanırken doğum süresini de kısalmasına katkı sağlar.

Tüm bu faydaları sağlamak için hamileliğin 3. ayından sonra düzenli olarak yapacağınız egzersizlerle hem doğacak bebeğinizin hem de kendinizin sağlığına dair önemli adımlar atmış olacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>