Hapşırırken Buna Dikkat Edin!

hapsirirken-buna-dikkat-edin
Kış mevsimini en ateşli şekilde yaşıyoruz! Ateşli dediğime bakmayın. Birçok kişi hastalıktan kıvranıyor. Nezle ve grip salgını aldı başını gidiyor. Siz hasta değilseniz bile çevrenizde illa ki hapşıran birileri vardır. Bu durum sizinde başınıza gelebilir. Yani küçük enfeksiyon kapabilirsiniz ya da buna gerek kalmadan da hapşıra bilirsiniz. İşte o zaman elinize hapşırmayın!

Bunun nedenine gelince temelde hijyen yatıyor. Yani şöyle anlatayım. Günlük hayatta özellikle bugünlerde fazlasıyla kapalı ortam da kalıyoruz. E mikroplar da bizle birlikte etrafta kol geziyor. Ola ki hapşırırken avucunuzu kullandınız. O an ağzınızdan çıkan ne kadar mikrop varsa elinize geçer. Geçti mi? Geçti! Sonra biriyle tokalaştınız mı? Evet. İşte o an siz hastaysanız ya da aktif olarak tükürükler de o hastalığı taşıyorsanız size de bulaşacaktır. O yüzden hapşırıken elimizi kullanmayalım. Onun yerine kolumuzu kullanalım. Mikropluğun lüzumu yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>