Hemofagositik Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hemofagositik Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Sağlık köşemizde, bu hafta Hemofagositik Sendromunu ele aldık. HLH (hemofagositik lenfohistiositoz) olarak da bilinen bu hastalığın tarihçesinden belirtisine kadar birçok bilgiyi detaylıca inceleyelim.

1950’li yıllarda baş gösteren HLH için 1983 yılında ilk kez familyal hemofagositik lenfohistiositoz tanımı kullanıldı. 1991’de ise Henter adlı bilim insanı, HLH’ın ilk tanı kriterleri açıkladı. Bu hastalık vücudun savunma sistemlerinin bozulması ile meydana gelir. Bunun sonucunda hastada yüksek ateş, karaciğer büyümesi, sitopeni (kan hücrelerinde azalma) ve splenomegali (dalak büyümesi) ortaya çıkar.

Hemofagositik Sendromu iki başlıkta değerlendirilir.

1-) Ailevi Hemofagositik Sendrom (Genetik HLH): 1952 yılında dört kardeş üzerinde aynı rahatsızlık sonucunun ölüme yol açmasından sonra bulunan Ailevi HLH, baskın olmayan genler vasıtasıyla Anne-Babadan çocuğa geçer. Akraba evliliği sonucu dünyaya gelen çocuklarda daha sık rastlanılıyor.

2-) Sonradan Kazanılmış (Sekonde) Hemofagositik Sendrom: Sonradan kazanılan hemofagositik sendromu bireyi her yaşta yakalayabiliyor. Bunun birçok etkisi var. Genel olarak şu sebeplerden ortaya çıkmaktadır.

a-) Viral
b-) Bakteriyel
c-) Mantar hastalıklarına bağlı
d-) Paraziter hastalıklara bağlı
e-) Kanser hastalıklarına bağlı
f-) İmmün yetersizlik
g-) Metabolik hastalık
h-) Kollajen Doku Hastalıkları ( Makrofaj Aktivasyon Sendromu )

Hemofagositik sendromu belirtilerine bakalım.
İlk belirtileri ateş ve splenomegali (dalak büyümesi) olarak bilinse de 2009 yılındaki son güncelleme ile 8 belirti kriteri ortaya konuldu. 38,5 derece üzerinde en az 7 gün süren ateş ile birlikte belirgin başlangıç gösteren bu hastalık, kişi üzerinde yapılan tetkikler sonucu kesin kanı konulur. Yüksek dereceli ve uzun süren ateş belirtisi, bu hastalığın en ciddi göstergesi olduğu için böyle bir durumda en kısa sürede doktorunuza gitmenizi tavsiye ederiz. İhmale gelmeyecek kadar ciddi ve ölümcül hastalıktır.

Not: Bu içeriğin hazırlanılmasında www.tibbiyardim.com sitesinden yararlanılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>