Hız Kesici Kasisten Elektrik Üreteceğiz

hiz-kesici-kasisten-elektrik-uretecegiz

Teknoloji baş döndürücü şekilde ilerlemeye devam ediyor. Bu gelişmeler ışığında ülkemizden de güzel projeler çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Marmara Üniversitesinde bir proje kapsamında ortaya çıkarılan teknolojik sistem Türkiye gündeminde yankı yaptı.

Bu proje ile hız kesici kasis ile elektrik üretmek mümkün.

Günlük hayatta mutlaka karşımıza çıkan hız kesici kasislerin içerisine yerleştirilen hidrolik yağının basınç altındaki hareketinden faydalanılarak elektriği üreten sistem, 1 ton ağırlığında ve saatte 5 kilometre hızla giden bir aracın hız kesiciye yaptığı basınç ile 15 volt, 200 miliamper ve 3 wattlık elektriksel güç elde edilmiş. Öyle ki bu sistem geliştirildiği düzenek ile hız kesici kasis üzerinden 7 bin civarında aracın geçmesi durumunda 7 amper, 12 voltluk bir akünün dolacak. Bu da ortamdaki trafik ve aydınlatma lambalarını aktif olarak çalışmasını sağlamaya yetecek. Umarım yakın zamanda proje geliştirilip seri üretim ile ülkemize kazandırılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>