Mide ağrısına iyi gelen içecekler nelerdir?

Günlük hayatta organlarımız içerideki rahatsızlıkların habercisi olarak bize uyarılar gönderir. Bunların başında da mide ağrısı gelir. Tatlı tatlı ağrıması fazla sorun olmasa da hayatımızın akışını zorlaştıracak kadar olduğu zaman küçük müdahaleler etmek gerekiyor. Doktur yakınımızdaysa sorun yok. Bazen ilaçta kullanılanlar oluyor. Fakat bunların hiç birisi yokken başımızın çaresine bakmamız gerekli. Bu yazıda mide ağrısını geçirecek ya da yatıştıracak olan içeceklerden bahsedeceğiz. Buyurun başlayalım.

mide-agrisi

Mide ağrılarının çeşitli sebebi vardır. Bunları ilk anda teşhis etmemiz mümkün değil. Fakat ishal durumunda vücut fazla su kaybeder ve bu durumda mide ağrıları baş gösterebilir. Öncelikle günlük su ihtiyacınızı tamamlayın. Eğer bu tavsiye ağrılarınızı dindirmediyse Zencefil Çayını deneyebilirsiniz. Sindirimdeki kolaylaştırıcı özelliği ve mide asidini dengelemedeki yeteneği ile bu tavsiye ağrınızı dindirebilir. Bir diğer tavsiyemiz Papatya Çayı. Doğanın bizlere sunduğu en faydalı bitkilerden birisi olan Papatya, sakinleştirici özelliğinin yanı sıra mide ağrılarına da iyi gelmektedir. Yatıştırıcı niteliği olan bu bitki çayına alerjisi olanlar dikkat etsin.

Mide ağrısına iyi gelen içeceklerden bir diğeri de Ihlamur’dur. Bu bitki çayını genellikle soğuk kış aylarının ilacı olarak biliriz. Fakat tavsiye listemizdeki ıhlamur’da mide ağrılarındaki en etkin içeceklerden birisi olarak yer alıyor. Eğer elinizin altında bu saydıklarım yoksa birde Nane Çayını deneyebilirsiniz. Reflü sorununuz yoksa Nane Çayı, midenizin rahatlaması ve ağrıların giderilmesinde büyük rol oynayacaktır.

Mideye iyi gelen içecekleri sıraladık. Bu tavsiyelerden sonra ek olarak midenize iyi bakmanız, en büyük önerimiz olacaktır. Yemeklerde mümkün olduğunca tam doymadan kalkınız. Midenizi gazlı içecekler, aşırı yağlı ve acı yiyeceklerden uzak tutun. Böylece yemek sonrası mide şişkinlikleri ağrılara dönüşüp canınızı yakmayacaktır. Eğer ki bu tavsiyelerimizi zaten uygulayıp hala mide ağrısı çekiyorsanız en kısa sürede doktorunuza görününüz. Vücuttaki ağrılar basit gibi görünse de genel sağlık düzenimizin sensörlerinden bizlere ulaşan dönüşlerdir. Onları dikkate alalım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>