Migren Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Migren, birçok kişinin korkulu rüyasıdır ve bir başladı mı kişinin yaşam kalitesini alt üst eder. Genellikle baş ağrısı olarak tanımlanır. Fakat sıradan baş ağrılarından farklıdır. Bedensel kaynaklı olan Migren, kalıcı hasar bırakmadan ama sinir siteminde geçici işlevsel bozukluğu açan rahatsızlıktır. Bu yazımızda Önce Migren’in tanımını öğreneceğiz daha sonra da bu rahatsızlığın sebep olduğu ağrılara iyi gelen bitkilere değineceğiz.

migren

Migren Nedir?

Migren, damar- sindirim dolaşımını kalıcı olmayacak şekilde engelleyen bio-elektriksel hastalık olarak tanımlanmaktadır. Migrenin birçok sebebi vardır. Genellikle ameliyatlar, enfeksiyonlar, diş sorunları, psikolojik sorunlar bu hastalığa temel teşkil etse de, bireyin stresli olması, aç kalması, uykusuzluğu da etkili olmaktadır. Ayrıca hipersensitif sinir sistemi olarak tanımlanan ve sinir sisteminin uyarılarını aşırı şekilde algılayan yapıya sahip kişilerde Migren ile karşılaşabilir. Bu hastalığın en temel belirtisi şiddetli baş ağrısıdır. Birkaç saatte sürebilir birkaç güne kadar da yayılabilir. Bu hastalığın geniş tedavi yöntemleri vardır. Fakat ağrıları hafifletmek için bazı tavsiyeler vardır. Bunlar arasında bitkisel çözümlerde yer alıyor. Buyurun onlara bakalım.

Migren Ağrılarına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Migren ağrıları baş gösterdiği zaman en yaygın olarak kullanılan bitkisel tedavi yöntemi Nane ile sağlanıyor. Son zamanlarda Nane Yağı tavsiye ediliyor. Krem olarak satılan bu bitkisel ürünün ağrılara iyi geldiği biliniyor. Ayrıca Nane çayı da bu bitkinin faydalanıldığı diğer alan oluyor.

Zencefil, şiddetli ağrıların çözümünde etkili oluyor. Bu bitkinin tüketimi tıpkı nane de olduğu gibi Çay olarak tüketilebilirken kapsül şeklinde de satılabiliyor. Sadece ağrıları dindirmede değil migrenin diğer belirtisi olan bulantıları da azaltıyor.

Lapaza çiçeği de migren tedavisinde en etkili çözümlerden biri oluyor. Diğer adı Farfara olan bu bitkiyi çay olarak tüketebilir. Fakat çiçeğin özünü içeren ilaçların kullanımı daha etkili olacaktır.

Cayenne Biberi, acımı acı olan bu biber, uyuşan sinirleri uyarıyor ve baş ağrısını bir nevi biberin acısına çeviriyor. Pek tavsiye edilmiyor ama bir yere not etmekte fayda var.

Bunun dışında Veba Otu, Gümüşdüğme, Mabet Ağacı gibi bitki tedavileri de kullanılıyor. Fakat en etkili ve yaygın olanı Lapaza Çiçeği ve Nane’dir. Umarım tavsiyelerimizden en az bir tanesi ağrılarınıza şifa olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>