Mimari Maket

Herhangi bir mimari maket oluşturma projesinin ilk ve en önemli adımı, model için öncelikle açık bir hedef belirlemektir. Başka bir deyişle, modeli nedir, amacı nedir, iletişim kurması gerekenler kimlerdir? Çok az insan, mimari proje leri ile ilgili her şeyi gösteren bir model oluşturmak için bütçe ayırır veya bütçe kaynaklarına sahiptir. Mimari Modelin iyi gösterebileceği tasarımın bir yönünü seçmek daha gerçekçidir.

projemimarimaket

Mimari Maket hedef nedir?

Örneğin, hassas bir alanda bir bina tasarlarken, tek renkli bir modeli tasarımınızın genel biçimini ve düzenini ve bağlamında nasıl oturduğunu gösterebilir. Bu izleyicilere projeniz hakkında anında genel bir fikir verecektir. Bir başka değişle, çizimlerinizin projenizin genel görünümünü göstermesine ve detaylı özelliklerden birini gösteren bir mimari model kullanmasına izin vermektir.

Örneğin binanın özellikle ilginç bir bölümünün bir parçası modelini oluşturabilirsiniz; belki bir giriş özelliği veya dekoratif bir yükseklik. Veya iç mekan organizasyonunu göstermek için bina boyunca dilim kesen bir model oluşturabilirsiniz.

Önemli olan, inşaat maket için net bir amaçla başlamak ve sonra ne tür bir modelin hedeflerinize en iyi şekilde ulaşacağını öğrenmektir.

Mimari maket ölçek ne olmalıdır?

Modelinizin neyin gösterilmesi gerektiğine karar verdiğinizde, bir sonraki adım en uygun ölçeği seçmektir. Bu karar iki şeyden etkilenir; Ne kadar büyük bir alanı modellemeniz gerekir ve ne kadar detay göstermek istiyorsunuz. Belki bir site bağlam modeli için mimari maket te büyük bir alan göstermek istiyorsanız, 1: 25, 1:50, 1:75 1:100 1:300 veya hatta 1: 1000 gibi daha küçük bir ölçek seçmeniz gerekebilir. Bir şehrin mimari maketini yapıyorsanız ölçek çok küçülür ve zorluk derecesi giderek artar.

Bu, modelin pratik olabilmesi için çok büyük olmasını önlemek içindir. Ancak bu daha küçük ölçeklerde ayrıntı ayrıntılarında çok şey göstermek mümkün olmadığını bilmelisiniz.

Eğer modelin amacı sadece binayı göstermek ise, 1: 200 veya hatta 1: 100 ölçekli olabilir. Bu terazilerde pencereleri, kapıları, balkonları vb. Gösterebilirsiniz. Bununla birlikte, amacınız binanın belirli bir alanını veya ayrıntılı öğesini göstermekse, 1:50 ölçekli veya 1:20 daha büyük olmak zorunda kalabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>