Moğollar Türk Mü? Değil Mi?

mogollar-turk-mu
Moğollar, yıllar yılı bizim ırkımız ile anılıp öyle bilindi. Bugün Moğolistan devleti olarak hüküm sürseler de tarihte büyük liderler yetiştirmiş kökeni oldukça eskilere dayanan bir millettir.

Aslında Moğol denince, dünya tarihinde büyük acılar yaşatan millet algısı da zihinlerimizde hep yer almıştır. Fakat bundan daha da sıkıntılı bir durum vardır ki, moğollar Türk olarak bilinir. Zamanında birçok kişinin ağzından bu tür bilgileri duyar, yapılan acımasız katliamların bizlere mal edilmesini dinlerdim. Evet, Moğollar biz Türklerin yaşayış biçimine en benzer milletlerden birisidir. Fakat kesinlikle Türk değillerdir. Uzun yıllar küçük boy şeklinde Orta Asya’da eski Türklerin içinde yaşadıkları için suyundan huyundan kapmışlardır. Ne yazıktır ki bunlar arasında en büyük özellikleri de bizlerden aldıkları üstün savaş yetenekleridir. Tabi daha sonra boyları büyümüş, gelişmiş ve devlet kurmuşlardır. Sonrası ise büyük cihan imparatorluğuna kadar uzanmıştır. Öyle ki wikipedia bilgisinde şu bilgi dikkat çeker: “En geniş döneminde 100 milyondan fazla kişiyi topraklarında barındırıyordu.”

Kısaca Moğollar Türk değildir. Fakat Türklerin kültüründen en çok etkilenmiş milletlerden birisidir. Bu yüzden karıştırılır. Kökenleri kesinlikle Türk değildir.

2 üzerine düşünceler “Moğollar Türk Mü? Değil Mi?

  1. eymen arel

    O dönmelerden bu güne kalan doğru düzgün kaynak yok. Moğolların kökeni hakkında yorum yapan diğer görüşler, iyi veya kötü bazı kaynak ve ip uçları vererek yorum yapıyorlar. Yukarıdaki yazıda ise, hiç bir kaynak ve ip ucu gösterilmeden Moğolların kesinlikle Türk olmadığı söyleniyor. Sonuç hiç inandırıcı değil. Lütfen vardığınız kesin hükümler biraz araştırmaya dayansın

    Saygılar

  2. MertCE

    “Kesinlikle Değildir” gibi bilimsel bir açıklama gözlerimizi yaşarttı. Reddi miras kabul edilebilir ama reddi ecdad’ın herhangi bir hükmü yok. Moğollar Türk olmayabilir veya Türkler Moğol. Aslolan da zaten bu değil. Biz biliriz ki, bugünkü Moğolistan Moğoldur ve Türk’e dosttur. Gerisi lafı güzaf !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>