Naseem Hamed Kimdir?

hamed
Boks dünyasının gelmiş geçmiş en efsanevi isimlerinin başında Muhammed Ali gelir. Onu anlatmak yerine maçlarını teker teker izlemek daha açıklayıcı olur. Fakat bu dünyanın kazanımları arasında başka yıldızlarda öne çıktı. Arap asıllı İngiliz Naseem Hamed bunların en iyilerinden birisi olarak nam saldı. Müslüman olan Hamed, 12 Şubat 1974 Sheffield doğumlu olup profesyonel boks hayatına 1992 yılında başladı.

Prens Naseem ya da Naz nicki ile çağrılan ünlü boksör, 1.64 metre boyunda olup ve tüy siklet kategorisinde maçlara çıktı. WBO, WBC ve IBF’te dövüşen Prens Naseem, profesyonel kariyerinde 37 maça çıktı ve 36’sını kazandı. Tek maç hariç bütün müsabakaları kazanan ve çoğunu nakavt ile sonlandıran efsane sporcu, solak boksör olarak bilindi. Zaten rakiplerini de müthiş soluyla avlardı. Sağını ise rakiplerinin aksine kullanıp, indirici vuruşu sol ile yapardı. Kaybettiği tek maç, Meksikalı Marco Antonio Barrera ile yaptı. O geceye kadar 35 karşılaşmaya çıkıp hepsinden galibiyetle ayrılmıştı. Fakat Meksikalı boksör rakibini iyi çalışmıştı. Maç boyu Naseem’i kendinden uzak tutup iyi puanlar topladı ve son donk sesiyle kazanan taraf oldu.

Naseem Hamed, Dünya Tüy Siklet Bok Şampiyonluğunu 1995 yılında Steve Robinson karşısında kazandı. Bu ve bunun gibi birçok karşılaşmadan galip ayrılarak adını boks tarihine altın harflerle yazdırdı. Onun müsabakalarını izleyenler, Prens Naseem’i aşırı gösterişli girişleri, sempatik duruşu ve rakibinin sinirlerini alt üst eden hareketleri ile hatırladı. Naseem Hamed boks hayatından sonra sıkıntılı günler yaşadı. Hız merakı yüzünden çok kez ceza aldı. Hatta bir kaç kez trafik kazasına karıştı ve kısa süreli hapis cezasına çarptırıldı. Şuan ise boks salonu işletmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>