Öksürüğe İyi Gelen Bitki Çayları Nelerdir?

Sıcak içecekler boğazı yumuşatarak kuru öksürüğe iyi gelir. Vücudun direnç kazanması, öksürüğün geçmesi için zencefil çayı, nane çayı ve adaçayı gibi bitki çaylar öneriliyor. Öksürük sorunu yaşayanların tüketimiyle hastalığın süresi azalır, burun akıntısı ve ağrılar hafifler.

oksuruge-iyi-gelen-bitki-caylari

Adaçayı: Vücuttan zararlı toksinlerin atılmasını kolaylaştıran, kuru öksürüğü yumuşatan bitki çaylarındandır. Boğaz ağrısında doğal gargara özelliğini taşır. Doğal gargara için adaçayı soğutulur ve birkaç damla limon eklenir. Bu sayede boğaz ağrısının da önüne geçilmiş olur.

Nane Çayı: Soğuk algınlığı tedavisi ve öksürükte yardımcınız olacak nane çayı nane-limon olarak da bilinir.  Nane çayının vücuda sağlayacağı yararın etkisini arttırmak amacıyla bal ilavesi de yapabilirsiniz.

Zencefil: Bir bardak suya 2-3 santimlik zencefil rendelenir ve 10-15 dakika bekletilir. Hazırlanan zencefil çayıyla öksürük sorunu azalacaktır. Tüketiminin yemekten sonra 3 bardak kadar tüketilmesi boğaz ağrısını geçirecektir.

Bal: Bal bitki çaylarına eklenerek tatlandırıcı etkisi yaratır. Kuru öksürük nedeniyle tahriş olan boğazı yumuşatmada yardımcı olur. Ilık su ya da sütle 2 çay kaşığı kadar bal karıştırıldığında boğazda rahatlama etkisi yaratır.

Soğuk algınlığına yakalanıldığında ağrıyan boğazın yumuşaması ve öksürüğün geçmesini kolaylaştıracak doğal yollara başvurulabilir. Tüketilen bitki çaylarıyla vücut direnci artar ve sağlığınıza hızlı kavuşmaya yardımcı olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>