Örümcek Ağı ve Özellikleri

orumcek-agi-ve-ozellikleri
Örümcekler, eklem bacaklılar şubesinde bulunan doğada 43.000 den fazla türü bulunan canlılardır.Örümcekler çok çeşitli avları olan,kendi türlerine dahi saldıran yırtıcı hayvanlardır.Üzerleri duyu algılayıcı tüylerle kaplı olup, dokunma, tat alma ve çevreyi koklayıp araştırma gibi görevler yaparlar.

Örümcek Ağı
Örümcek ağı günümüzde kopyalanmaya çalışılan bir teknoloji.Örneğin;silah sanayide kullanılan çelik yelekler kevlar denilen bir maddeden yapılmaktadır.Bu madde örümcek ağı temel alınarak yapılmış çelikten daha sağlam koruyucu bir maddedir.Örümcek ağı aynı zamanda çok esnektir.Her örümcek yapamaz fakat her biri ağ tellerini farklı alanlarda işlerine yarayacak şekilde kullanır.

Örümcekler ağlarını genellikle geceleri örerler ve örme işlemlerini en fazla 1 saat içinde bitirirler.Örümcekler ağlarını farklı amaçlar için kullanırlar;tuzak,av,yer bildirimi vs. Ağ örmek bir sannatır ve her örümcek bir sanatçıdır,bu onlara yaratıcı tarafından doğuştan verilmiş bir yetenektir.
Örümcek ağı aynı ağırlıktaki bir çelikten 5 kat daha dayanıklıdır.Örümcekler ağlarını kendi ürettikleri ipekten yapmaktadırlar.Bilim adamları bu ipeğin aşırı dayanıklı olmadığını ama bir bütün olduğunda çok güçlü olduğunu gördüler.Bu da ağın karmaşık dizaynından geliyor.

Kara Dul Örümceği’nin Ağı
Bu örümcek öldürücü zehre sahiptir.Kara Dul’un yaptığı ağ diğer örümceklerin ağlarına göre daha sağlam.Bilim adamları bu ağın DNA yapısını çıkarmayı başardı.Bu şekilde ultra dayanıklı maddeler yapılabilir ve daha birçok alanda kullanabiliriz.Bu ağ yüksek miktarda enerji emebilme özelliğine sahip bu şekilde gerek askeri alanda gerek tıbbi alanda oldukça kullanışlı sonuçlar verecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>