Pankreas Kanseri Belirtileri ve Tedavileri

Pankreas karnın arka kısmında 15 cm uzunluğunda olan, kalın bağırsak ve deudenumla ön yüzü kapatılmış bir organdır. Vücutta pek çok görevi bulunuyor. Pankreas besinlerin vücutta sindirilmesine ve kan şekerinin dengelenmesinde rol alır. Vücudun tüm bölgelerinde görülürken, en çok baş bölgesinde rastlanır.

pankreas-kanseri-

Pankreas Kanserinin Belirtileri

Pankreas kanserinin iştah kaybı, halsizlik, karın ağrısı, sırt ağrısı, kilo kaybı, şeker hastalığı, hazımsızlık, camcı macunu renkte dışkılama, şişkinlik, psikolojik bozukluk, solgunluk gibi belirtileri vardır. Hasta yetersiz gıda alımı yapması sonucunda kilo kaybına uğrar. Sarılık ise en çok görülen belirtisidir. İl evresinde gözlerde belirginleşen sarılık, sonrasında deride sararmayla kendini belli eder. İdrar rengi çay rengine dönüşür. Sarılığın oluşmasındaki asıl neden, karaciğerde oluşan bilirubin maddesinin kanserinin safra yolunu tıkaması ve onikiparmak bağırsağındaki emilimi engellemesidir. Pankreas kanserinde ağrı ilk olarak karın ağrısı olarak gözlenir, ardından hafif bir rahatsızlık gibi hissedilir.

Pankreas Kanserinin Tedavisi

Hastalığın tedavisine başlamadan önce fizik muayene, laboratuar incelemeler ve radyolojik incelemeler yapılır. Testlere göre rahatsızlığın hangi evrede olduğu saptanır. Hastalığın evresine göre tedavi değişkenlik gösterecektir. İleri evrede pankreas kanserinde tümörlere cerrahi müdahalede bulunulmaz. Bu tür hastalarda kemoterapi tedavisiyle, sarılığı önleyecek, düzeltecek girişimler uygulanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>