Şizofreni Nedir? Doğru Bilinen Yanlışları

Şizofreni, temelde kişinin delirme durumu değildir. Ne yazık ki günümüz koşullarında bu konuda çok ciddi yanlış bilgiler mevcuttur ve kişiler, şizofreni durumunu delilik olarak algılamaktadır. Bu durum, hem tedavi sürecini olumsuz olarak etkilemekte hem de mevcut süreçte şizofreni olan kişinin ciddi sorunlar yaşamasına neden olmaktadır.

sizofreni-nedir-dogru-bilinen-yanlislari

Peki, gerçekte şizofreni nedir?

Şizofreni, kişilik bölünmesi olarak en iyi anlamı ile tanımlanabilir. Ya da kişininbirçok farklı kişiliğe bürünmesi gibi. Sabah, normal hayatında ve kendi kişiliğinde olan bir birey; 2 saat sonra bambaşka bir kişilik olarak kendisini tanımlayabilir haliyle o kişiliğe göre hareket etmek isteyebilir. Buda birçok sorunu ya da kişinin normalde yapmayacağı bir hareketi yapması anlamına gelecektir.

Bu konuda en büyük görev, doktorlardan ya da tıp dünyasından ziyade ailelere, çevreye düşmektedir. Kişinin şizofreni ile olan sürecinde ona karşı anlayışla yaklaşır, kendisine deli olduğunu söylemek ya da bu yönde onu kısıtlayıcı hareketler ile kandırmak yerine doğrudan onu anlayarak hareket ederseniz ancak tedavi süreci daha olumlu bir noktaya gelecektir.

Ayrıca tıp alanında ne yazık ki bu konuda net bir sonuç ya da cevap bulunmuyor şizofreni ile ilgili olarak. Doğrudan bir tedavi ya da ilaçta yok. Ancak ilaçlarla süreç desteklenebilir, durum daha stabil bir hale getirilebilir. Psikolojik olarak da bir noktadan sonra gerekli destek sağlanarak adımlar atılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>