Ürtiker Nedir? Nasıl Geçer?

Cildimiz, vücudun genelinde veya bir kısmında seyreden olumsuzluklardan dolayı tepkimeler vererek bizi uyarır. Konumuz olan Ürtiker’de bu kapsamda değerlendirilir. Cildimizde kızarıklıkla birlikte kabarma olarak görülür ve rahatsız edici olabilir. Bu yazımızda Ürtiker’in tanımına ve nasıl tedavi edileceğine dair bilgiler aktaracağız. Yazının devamına geçelim.

urtiker

Ürtiker Nedir?

Genel tanım olarak alerjik olarak reaksiyon gösteren deri döküntüsü olarak adlandırılan ve halk dilinde ise kurdeşen denilen Ürtiker, zaman faktörü baz alınarak sınıflandırılır. Eğer döküntüler 6 haftanın altında seyrediyorsa akut ürtiker, daha fazla sürüyorsa kronik ürtiker olarak adlandırılır. Kısa süreli olarak görülen ürtiker, genellikle çocuklar ve gençlerde görülürken uzun süreli olarak kendini gösteren kronik ürtiker ise orta yaş ve üzerindeki kişilerde görülür.

Ürtiker Nasıl Geçer?

Vücutta kızarıklık ve kabarıklık olarak görülen, genellikle de göğüs ve boyun çevresinde meydana gelen ürtiker, 24-48 saat içerisinde deri de herhangi hasar bırakmadan kaybolmaktadır. Bu süre zarfında geçmediyse bir takım tavsiyeler işinize yarayacaktır. En bilindik yöntemlerin başında lahana ve pırasadan elde edilen su, bölgeye sürülür. Bunun yanı sıra ıspanak, gül yaprağı, ceviz yaprağı gibi bitkisel tedavi yöntemleri de, kurdeşen olmuş bölgenin tedavisinde etkili olabiliyor. Fakat tavsiyelerden ziyade 48 saate kadar geçmeyen ürtikerli bölge için en kısa sürede doktora gitmenizi tavsiye ederiz. Uzman hekimler bu hastalığın tedavisinde genellikle antihistaminik ilaçlar kullanır. Eğer sonuç alınamazsa kortizon takviyesi yapılır.

Son olarak, Ürtiker bulaşıcı değildir. Yedikleriniz, böcek sokmaları, ilaca karşı duyarlılık, hayvanlarla temas, mevsimsel etkenler ve birçok sebepten dolayı görülebilir. Bunlara dikkat edilmesi de gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>