WISC-4 ZEKA TESTİ (WISC TESTİNİN SON SÜRÜMÜ)

WİSC-R ye kıyasla WISC-4’ün kullanıldığı yaş aralığı genişletilmiştir (6 yaş 0 aydan 16 yaş 11 aya kadar). WISC-R ile Tüm Ölçek Zeka Puanı, Sözel Zeka Puanı ve Performans Zeka Puanı olmak üzere 3 tür puan kümesi elde edilmekteydi. WISC-4’te ise yeni beceri kümeleri eklenmiştir. WISC-4 başta Tüm Ölçek Zeka Puanı olmak üzere Sözel Kavrama, Algısal Akıl Yürütme, Çalışma Belleği ve İşlemleme Hızı puanlarını da ölçmektedir. sertifikalı uzman psikologlar tarafından uygulamaktadır.

1
WISC-R testinin Türkiye’deki norm çalışması 1984 yılında yapılmıştır. Aradan geçen 30 yıldan fazla süreçte eğitim ve teknoloji alanındaki gelişmeler ve çocukların daha fazla uyaranla karşı karşıya gelmesi sonucunda, gelişen toplumların ortalama zeka testi puanları artmıştır. Dolayısıyla 1984’ten kalma normlarla 21. Yüzyıl çocuk ve gençlerine WISC-R testi uygulandığında, çocuğun performansı olduğundan yüksek olarak saptanmaktadır. Sonuç olarak birçok çocuk ‘üstün’ olarak nitelendirilmekte ve kendi becerilerinin üstünde bir beklentiye maruz kalmaktadır. WISC-R normlarının güncel olmaması nedeniyle çocukları bu testle değerlendirmek artık sağlıklı ve etik değildir.
WİSC-4 testin süresi 1,5-2 saat arası sürmektedir. Ancak her çocuğun çalışma hızı ve motivasyon düzeyine bağlı olarak test süresi farklılıklar gösterebilmektedir. Eğer çocuk teste devam etmek istemez veya başka bir nedenle uygulama bir oturumda tamamlanamazsa ikinci oturum en geç 2-3 gün içinde yapılmalıdır. WISC-4 testi, ilk uygulamanın üstünden en az 1 yıl geçtikten sonra tekrar uygulanabilir. Aynı yıl içinde birden fazla kez uygulanamaz.
1980’lerden kalma WISC-R Zeka Testini kullanmak artık sağlıklı bulunmadığı için, GİFTED AKADEMİ, WISC testinin son sürümü olan ve 2013 yılında Türkçe’ye kazandırılan WISC-4 (WISC-IV) testini uzman psikologlar tarafından yapmaktadır.
WISC-4 Zeka Testi, sadece Türk Psikologlar Derneği tarafından verilen WISC-4 Uygulama Sertifikası’na sahip uzmanlar tarafından uygulanabilir.

egitim@giftedakademi.com
0546 433 67 49
www.giftedakademi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>